Składniki: (4 porcje)
- 1 duża (ponad 400g) lub 2 mniejsze polędwiczki wieprzowe
- pęczek zielonych szparagów
- szczypta cukru
- olej rzepakowy
- sól i pieprz
Risotto ze stiltonem:
- 275g ryżu arborio
- 50g masła
- 100g pokruszonego stiltona lub ineego niebieskiego sera-roquefort, gorgonzola lub lazur
- 1 mała cebulka, drobno pokrojona
- 100ml wina
- 1,1l bulionu warzywnego, ciepłego
- sól i świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie:
W przypadku tej potrawy składniki musimy naszykować wcześniej, ponieważ zarówno polędwiczkę, jak i szparagi będziemy przyrządzać w trakcie robienia risotto, kiedy zaabsorbowani będziemy mieszaniem i dolewaniem bulionu.
- Szparagi myjemy, odłamujemy końcówki (same złamią się w odpowiednim miejscu)
- Polędwiczkę pozbawiamy błon, myjemy, osuszamy, kroimy na poprzeczne,około 1,5cm kawałki, delikatnie ubijamy dłonią, oprószamy sola i pieprzem.
Risotto ze stiltonem:
- Na patelni rozgrzewamy 30g masła, dodajemy cebulkę, smażymy, aż się zeszkli, dodajemy ryż i mieszamy, podsmażamy około 2minuty, aż ładnie pokryje się masłem.
- Dolewamy wino, mieszamy, aż odparuje i dolewamy bulion po łyżce wazowej, za każdym razem mieszając dokładnie drewnianą łyżką, aż ryż zaabsorbuje cały bulion.
- Dodajemy bulion przez następne 15 minut, za każdym razem mieszając, aż ryż wchłonie bulion. Ryż musi być pół-twardy..tzn, twardy, ale łatwo daję się rozgryźć. Po tym czasie bulion dodajemy już mniejszymi porcjami i często próbujemy. Jeśli ryż nie jest jeszcze gotowy, a zabraknie nam bulionu-dodajemy ciepłą wodę.
- Po 20 minutach (dolewania bulionu) ryż próbujemy i doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i solą, ewentualnie gotujemy przez kolejne parę minut, dodając bulion malutkimi porcjami.
- Kiedy ryż będzie już gotowy, zdejmujemy z ognia, dodajemy resztę masła i ser, mieszamy, aż się rozpuszczą, odstawiamy na 3-4 minuty.
- Po 15 minutach dodawania bulionu do risotto, rozgrzewamy olej na patelni. Polędwiczkę smażymy około 2 minuty z każdej strony jeśli chcemy średnio wysmażoną lub 3-4 minuty, jeśli chcemy, by mięso było dobrze wysmażone. Po zdjęciu z ognia odstawiamy na 2 minuty. Najlepiej usmażyć jeden kawałek na próbę.
- W tym samym czasie wrzucamy szparagi do gotującej, osolonej wody z dodatkiem szczypty cukru. Gotujemy na średnim ogniu maximum 10 minut, sprawdzając wcześniej, czy są już miękkie, ale uważając, by główki się nie rozpadły.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz